Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky – základ výbavy každého vozidla

Zimné pneumatiky patria k zimnej výbave každého vozidla. Sú potrebné najmä z dôvodu lepšieho ovládania vozidla, udržania jeho akostných jazdných vlastností, ako i pre lepšie prispôsobenie sa vozovke a zvýšenie bezpečnosti. Práve bezpečnosť je počas zimných mesiacov, kedy sú vozovky spravidla klzkejšie, pokryté snehom či poľadovicou, veľmi dôležitá. Preto používanie zimných pneumatík a ich prezúvanie z letných pneumatík bližšie špecifikuje i legislatíva.

Správny výber zimných pneumatík je kľúčový

Pri výbere zimných pneumatík hrá dôležitú rolu najmä kvalita prevedenia pneumatík, a tiež ich jednotlivé parametre či výbava. Potrebné je pamätať aj na ich delenie podľa typu vozidla, a to na osobné pneumatiky, dodávkové pneumatiky, offroad pneumatiky či nákladné pneumatiky.

Aké sú hlavné dôvody prezúvania letných pneumatík za zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sú určené na používanie v zimnom období, ktoré legislatíva vymedzuje na obdobie od 1. novembra do 31. marca. Počas chladných mesiacov, kedy vonkajšie teploty klesajú pod 7°C, pri letných pneumatikách dochádza k tvrdeniu, čím sa predlžuje brzdná dráha, zhoršuje brzdenie vozidla i jeho stabilita počas jazdy.

Na výrobu zimných pneumatík je používaná mäkšia zmes a disponujú väčším počtom lamiel, sú členitejšie s výraznou štruktúrou.

Počas zimy výrazne zlepšujú ovládateľnosť vozidla zimné pneumatiky, a to pri jazde na snehu, poľadovici či na ľade. Zimné pneumatiky majú počas zimy perfektnú priľnavosť k vozovke, zaisťujú krátku brzdnú dráhu vozidla a zároveň zabraňujú šmyku vozidla. Vhodné je ich doplniť tiež o kvalitné disky, ktoré zvýšia bezpečnosť vozidla alebo využiť kvalitné protektory.

Aké sú hlavné pravidlá výberu zimných pneumatík?

Aj pri zimných pneumatikách platí, že kvalita nesmie byť na úkor ceny. Pričom legislatíva vymedzuje nie len ich používanie od 1. novembra do 31. marca, ale aj ich základné vlastnosti. Tie hlavné sú napríklad minimálna hĺbka dezénu, ktorá musí byť 4 mm a to na všetkých štyroch kolesách.

Označené musia byť ako zimné pneumatiky, a to najčastejšie označením M+S, známkou snehovej vločky alebo nápisom winter. Pre vaše vozidlo, je potrebné používať také zimné pneumatiky, ktoré spĺňajú rozmery a iné limity určené výrobcom vášho vozidla. S výberom vhodných zimných pneumatík vám radi pomôžeme. Neváhajte nás kontaktovať.