Letné pneumatiky

Letné pneumatiky, to je nižšia spotreba i hlučnosť

Letné pneumatiky sú oproti zimným pneumatikám výrazne tvrdšie. Rozdiel je tiež v hĺbke dezénu, ktorá je u letných pneumatík nižšia, vďaka čomu dokážu rýchlejšie odvádzať vodu. Letné pneumatiky dokážu odolávať i vysokým teplotám, ktoré sú typické najmä pre mesiace jún až august. Poradia si i s prudkými letnými dažďami, nakoľko dokážu predchádzať strate priľnavosti čiže aquaplaningu.

Čím sú špecifické letné pneumatiky?

Letné pneumatiky je potrebné prezuť s príchodom teplejších mesiacov. Aj keď presný čas prezutia zimných pneumatík na letné legislatíva presne neupravuje, najčastejšie ich šoféri prezúvajú v apríli, keď sa vonkajšie teploty ustália zhruba na 7 °C. Ponáhľať sa nikam netreba. Nakoľko marec býva spravidla ešte veľmi premenlivý. Avšak jazdiť so zimnými pneumatikami či protektormi počas celého roku by bolo viac než nevhodné, najmä z bezpečnostných dôvodov.

Aké sú hlavné dôvody prezúvania zimných pneumatík za letné pneumatiky

Hlavné dôvody, prečo prezúvať zimné pneumatiky na letné pneumatiky je zvýšená bezpečnosť na cestách. Brzdná dráha letných pneumatík je výrazne kratšia a zároveň je vyššia adhézia k suchému asfaltu.

Tieto vlastnosti majú vplyv i na lepšiu ovládateľnosť vozidla, pričom na zahriatej i mokrej vozovke držia práve letné pneumatiky stopu lepšie.

Vlastnosť vozidla, ktorú pri používaní letných pneumatík určite oceníte je i nižšia spotreba. Letné pneumatiky majú nižší valivý odpor, ktorý sa podpíše k zníženiu spotreby a to pri použití letných osobných pneumatík, nákladných pneumatík, offroad pneumatík či akýchkoľvek iných.

Nižšia hlučnosť vozidla vďaka letným pneumatikám

Nie len nižšia spotreba pohonných hmôt, ale i nižšia hlučnosť vozidla sú príznačné pri používaní letných pneumatík. Vyššia styčná plocha v kombináciou so štruktúrou dezénu letných pneumatík znižujú hlasitosť až o niekoľko dB. Letné pneumatiky majú i členitejšiu štruktúru vzorky.

Nakoľko sú využívané až niekoľko mesiacov v roku, oplatí sa investovať do ich kvality, ako napríklad pneumatík Continental či pneumatík Michelin, alebo iných značiek z našej ponuky. Neváhajte nás kontaktovať, pomôžeme vám s výberom pneumatík diskov, vhodných pre vaše vozidlá či výberom pneumatík na motorky.