Disky

Disky pre všetky typy vozidiel

Disky sú podstatnou súčasťou každého vozidla. Bez diskov by vozidlo nedokázalo správne fungovať. Dôležité sú pre správne ovládanie vozidla a zaistenie jeho pohybu v smere akým ho ovládate.  Významnú úlohu hrajú i z pohľadu bezpečnosti, preto odporúčame kupovať iba homologizované disky.

Výber diskov pre vozidlá však najčastejšie prispôsobujú majitelia vozidiel svojmu vkusu a cene.

Vyberte si kvalitné a vkusné disky na vaše vozidlo

Disky sú viditeľnou čatou vozidla, ktorá na nich zotrváva celoročne. Opačne ako pri pneumatikách – výmene letných pneumatík za zimné pneumatiky v závislosti od vonkajších podmienok a stavu vozovky, disky potrebné vymieňať nie je. Disky je samozrejme potrebné vyberať najmä podľa ich výrobnej kvality a homologizácie pre vaše auto.

Aj tu platí, podobne ako pri pneumatikách alebo protektoroch, že nízka cena môže značiť nedostatočnú kvalitu. S výberom diskov pre vaše vozidlo vám preto radi pomôžeme.

Ako si vybrať disky na vozidlo?

Vybrať si správne disky, ktoré zodpovedajú požiadavkám na kvalitu a zároveň spĺňajú všetky parametre pre vaše vozidlo a tiež dobre vyzerajú môže byť náročné. Majitelia vozidiel radi nakupujú disky podľa auta, čiže prispôsobujú dizajn diskov farbe auta či tvaru auta. Čo je samozrejme pochopiteľné, nakoľko práve disky sú jednou zo súčastí vozidla, ktoré sú označované tiež ako funkčné doplnky. Disky na auto je však potrebné prispôsobiť i kvalitatívnym nárokom.

Disky majú zároveň rôzne pomenovania a označenia. Jednými z najpoužívanejších sú najmä takzvané alu disky, ktorými sú hliníkové disky, zliatinové disky, liate disky, dizajnové kolesá či elektróny.

Ďalej sú to oceľové disky. Pod týmto označením nájdete plechové disky, plecháče či samotné oceľové disky.

Treťou skupinou sú nákladné disky, ktorými sú špeciálne prispôsobené disky pre nákladné pneumatiky na nákladné vozidlá vyrábané z rozličných materiálov.

Pri výbere diskov netreba zabúdať na dôležité technické informácie

Aj pri výbere diskov je potrebné skontrolovať dôležité technické informácie. Dôležitá je napríklad šírka disku. Tento údaj býva spravidla vyjadrený v palcoch a je určením vzdialenosti medzi okrajovými pätkami disku.

Podstatný je aj priemer disku, tiež uvádzaný v palcov a vyjadrujúci veľkosť kolesa. Všimnúť si treba i počet dier na disku, pomocou ktorých je možné disky upevniť na vozidlo. Veľmi dôležitý údaj je ET disku, ktorý je zapísaný vo veľkom technickom preukaze.

Ďalšími technickými parametrami je napríklad údaj nazývaný rozteč, ktorý hovorí o priemere kružnice prechádzajúcej stredmi montážnych matíc alebo skrutiek disku. Tieto i ďalšie parametre za vás skontroluje náš pneuservis. Neváhajte nás kontaktovať.